Iniciatíva #niesomprasa má za sebou prvú úspešnú akciu na očistu prírody

Iniciatíva #niesomprasa všetkým, ktorým záleží na čistom životnom prostredí počas uplynulého týždňa adresovala výzvu: Vyčisti chlievik! Autori kampane #niesomprasa sa obrátili na návštevníkov hôr a prírody, aby priložili ruku k dielu a vyčistili miesto, kde sa nachádzajú. Vrecia plné odpadu sa vďaka tomu dostali tam, kam patria: do kontajnerov a zberných košov.

Iniciatíva #niesomprasa vznikla so zámerom, aby vysvetľovala návštevníkom slovenských krajov, ktorí nemajú stopercentné znalosti o pohybe a pobyte v prírode, ako sa v tomto prostredí správať. „Videli sme, že naše hory a lesy sú plné odpadkov. Preto sme ľudí vyzvali, aby Vyčistili chlievik, teda pomohli zbierať smeti, ktoré sú pre prírodu extrémnou záťažou. Sme veľmi radi, že naša výzva na sociálnych sieťach zasiahla 20 000 ľudí na Slovensku aj v Čechách,“ zhodnotila Michaela Grendelová, jedna z iniciátorov projektu.

Takmer 350 z nich sa do zbierania priamo zapojilo. „Posielali nám svoje úlovky, usilovných zberačov preto odmeníme tričkami, mikinami, šiltovkami a samolepkami s logom #niesomprasa a už teraz rozmýšľame nad ďalšou výzvou, ktorou pomôžeme prírode,“ plánuje Michaela Grendelová.

O iniciatíve #niesomprasa sa prostredníctvom sociálnych sietí dozvedelo takmer milión užívateľov a je to aj vďaka podpore známych osobností, športovcov či inštitúcií zo Slovenska a z Česka. Cenný kov z olympijských hier majú doma napríklad lyžiarka Kateřina Neumannová alebo vodný slalomár Michal Martikán.

„Okolo seba máme krásnu prírodu. Ja osobne poznám veľa ľudí, ktorí ju chránia a čistia. Pridajte sa k nim, aby nebolo čo čistiť,“ odkazuje Michal Martikán.

„V Živici už 20 rokov ľudí inšpirujeme k zmene, ku zodpovednosti za svoje okolie a ohľaduplný život voči všetkému živému. Vítame preto každú aktivitu, ktorá ľudí motivuje, aby preukázali rešpekt prírode a svojmu okoliu,“ povedala Kristína Hudeková, výkonná riaditeľka Živice.

Iniciatívu #niesomprasa môže podporiť každý – zodpovedným správaním sa v prírode, šírením myšlienky na sociálnych sieťach či registráciou podpory na webe www.niesomprasa.sk. Kampaň #niesomprasa nie je politicky orientovaná ani zisková. Záštitu jej dali CEEV Živica, Klub slovenských turistov, Národná asociácia horských vodcov Slovenskej republiky, Národný park Muránska planina či Slovenská asociácia Nordic Walking.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *