Iniciatíva #niesomprasa adresuje návštevníkom prírody na Slovensku a v Českej republike na úvodný týždeň letných prázdnin výzvu: Vyčisti chlievik! Prvý prázdninový týždeň od 4. do 12. júla 2020 organizátori nabádajú návštevníkov hôr a prírody, aby priložili ruku k dielu a vyčistili miesto, kde sa nachádzajú. Svojimi ,,úlovkami“ sa potom môžu pochváliť formou fotografií a videí na sociálnych sieťach.

Vyčisti chlievik #niesomprasa

Poď s nami pozbierať to, čo do prírody nepatrí! ❌🚬🗞Ak sa počas prvého prázdninového týždňa chystáš na výlet do prírody, zapoj sa do našej výzvy, pošli foto alebo video a zapoj sa tak do súťaže o malý darček od #niesomprasa. 🎁🐽Zapojiť sa môžeš v udalosti: https://www.facebook.com/events/600382003949850/

Zveřejnil(a) Nie som Prasa dne Středa 1. července 2020

Cieľom iniciatívy #niesomprasa je vyzvať turistov a výletníkov počas prechádzok v lesoch, na horách, ale napríklad aj v mestských parkoch, aby okrem užívania si prírodných krás urobili niečo pre prírodu samotnú. Situácia je totiž na začiatkom letných prázdnin viac než nepriaznivá – z množstva odpadkov vo voľnej prírode neubúda. S výrazne väčším prílivom návštevníkov sa môže ešte zhoršiť. Je šanca tento stav zmeniť? Autori iniciatívy #niesomprasa si myslia, že áno. Vyžaduje to však aktívny prístup celej verejnosti. ,,So začiatkom letných prázdnin a plánovaných dovoleniek chceme znovu dôraznejšie opakovať hlavný zmysel tohto projektu. Nedovoľme, aby sa prechádzka lesom stala výletom na smetisko. Najbližšie dva mesiace budú ľudia pravdepodobne vyrážať do prírody častejšie než inokedy. Máme ideálnu možnosť rozhliadnuť sa okolo seba a veľa vecí si uvedomiť,“ hovorí Michaela Grendelová, jedna z iniciátorov projektu.

Nová výzva pod hlavičkou #niesomprasa sa volá – Vyčisti chlievik! Prvý prázdninový týždeň od 4. do 12. júla 2020 sa do nej môže aktívne zapojiť každý, kto podnikne výlet do prírody. Stačí mať poruke mobilný telefón a chuť pomôcť našim horám a lesom. ,,Urobte fotografiu alebo natočte krátke video na tému Vyčisti chlievik. Pochváľte sa nám so svojimi úlovkami a pošlite nám ich prostredníctvom sociálnych sietí. Nielenže všetky vaše príspevky radi zverejníme, ale tie najkreatívnejšie a najlepšie odmeníme. Chceme byť stále aktívni a veríme, že sa pripojíte aj vy. Odrazí sa to na čistote slovenských lesov a prírody,“ dodáva Michaela Grendelová.

Kampaň #niesomprasa vysvetľuje návštevníkom slovenských krajov, ktorí nemajú stopercentné znalosti o pohybe a pobyte v prírode, ako sa v tomto prostredí správať. Autori iniciatívy chcú využiť silu sociálnych sietí a internetu a s prispením tradičných médií zasiahnuť maximálny počet výletníkov a turistov. Kampaň nie je politicky orientovaná ani zisková. Iniciatívu #niesomprasa môže podporiť každý – zodpovedným správaním sa v prírode, šírením myšlienky na sociálnych sieťach či registráciou podpory na webe www.niesomprasa.sk.

Základné body iniciatívy #niesomprasa sú spracované formou jednoduchého„Desatora cool výletníka“. Upozorňujú okrem iného na stopu, ktorú necháva v prírode každý odhodený predmet – hoci sa časom rozloží. Čas rozpadu totiž nie je vždy krátky. Papierovej vreckovke to trvá asi päť mesiacov, banánovej šupke ešte o mesiac dlhšie. Nočnou morou milovníkov prírody sú vlhčené utierky alebo cigaretové ohorky. Tie sa rozkladajú aj pätnásť rokov!

Kampaň #niesomprasa nie je politicky orientovaná ani zisková. Záštitu jej dali CEEV Živica, Klub slovenských turistov, Národná asociácia horských vodcov Slovenskej republiky a Národný park Muránska planina.

Viac informácií nájdete na:

Web: www.niesomprasa.sk  

Facebook: www.facebook.com/niesomprasa  

Facebooková udalosť: www.facebook.com/events/600382003949850/

Instagram: www.intagram.com/niesomprasa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *