Iniciatíva #niesomprasa vstúpila do druhého roku svojho fungovania výzvou „Máj lásky čas, uprac v parku, označ nás“. Do upratovania parkov i lesíkov v okolí sa pustili desiatky aktívnych fanúšikov iniciatívy. Tí pomohli prírode od odpadkov a zaslali svoje menšie aj väčšie úlovky na sociálne siete iniciatívy.  Práve na sociálnych sieťach výzva oslovila viac než 37 tisíc používateľov.

Prvá zberová akcia vyzývala všetkých malých aj veľkých výletníkov k upratovaniu prírody po zime, kedy sa mnoho odpadkov ukrývalo pod snehom. Ten z prírody pomaly, ale isto mizne a odhaľuje neporiadok, ktorý je potrebné upratať. „Počas prvého májového víkendu sa nám do správ na Facebooku a Instagrame zišlo viac než 50 fotografií. Účastníci výzvy sa vydali do lesov, parkov, ale aj k vode. Medzi ich úlovky patrili PET fľaše, plechovky, obaly od keksíkov a čokolád, ale tiež odhodené pneumatiky,“ rekapituluje Michaela Grendelová, iniciátorka kampane #niesomprasa.

Pomôcť prírode sa vydali malí aj veľkí dobrovoľníci. Veľkú, ale smutnú „úrodu“ odfotil a poslal aj Lukáš Sochor. V chotári obce Zavar vyzbierala skupina až 1220 kilogramov odpadu. „Bohužiaľ, na jednej strane je dobrý pocit, že sme spravili niečo pre prírodu, ale na druhej tá predstava, koľko toho odpadu v tej prírode stále je. V rámci našej obce sa snažíme pre životné prostredie robiť veľa, treba ľudí tomu učiť, aj keď nie vždy to je ľahké,“ napísal nám k fotografiám.

Pridal sa aj Michal Jurčo spod Tatier: „Odpadky som zbieral okolo hlavnej cesty z Tatranských Matliarov smerom na Veľkú Lomnicu. Úsek necelých 1,5 kilometra. Zbieram spolu s dobrovoľníkmi alebo sám dvakrát do roka, na jar a na jeseň. Ide o cestu III. Triedy, nie veľmi frekventovanú, o to viac ma vždy prekvapí množstvo odpadkov, ktoré tam nájdem. Minulý rok to bola napríklad celá kuchynská linka. Tento rok na jar som vyzbieral 31,8 kíl odpadu a prvýkrát som sa snažil vyseparovať kovy a plasty, aby to malo ešte väčší úžitok. Mrzí ma, že šoféri keď zjedia jedlo alebo vypijú svoj nápoj, tak to proste bez hanby vyhodia von oknom. Pritom koše sú všade v mestách zadarmo. Stačí len zastaviť a vyhodiť prázdny obal, ktorý mi v aute nevadil, keď bol plný, ale akonáhle je prázdny, už ho musím vyhodiť von, nech mám poriadok.“

Celkom oslovila prvá májová výzva viac než 102 tisíc ľudí na Slovensku a Česku. U našich susedov sa aktívne zapojilo viac než 20 zberačov, nechýbali ani deti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *