V sobotu 24. júla sa iniciátori kampane #niesomprasa vybrali spolu s  kolegami z #nejsemprase vyčistiť frekventované turistické chodníky do Českej republiky – konkrétne oblasť v okolí Vltavy medzi Loučovicemi a Vyšším Brodom. K výzve s názvom „Vyčistime Šumavu“ sa pridala česká ochrankyňa prírody Viktorie Seifertová a zástupcovia Juhočeskej centrály cestovného ruchu. Počas 12kilometrového pochodu pomohli účastníci akcie šumavskej prírode od 200 litrov voľne odhodeného odpadu, ktorý po sebe zanechali neskúsení výletníci.

„Už druhú sezónu zažíva slovenská aj česká príroda kvôli pandemickej situácii zvýšený nápor turistov i menej skúsených výletníkov. S počtom návštevníkov rastie množstvo odpadkov v prírode a na verejných miestach. Vlani na jar sme sa preto rozhodli poradiť tým menej skúseným, ako sa v lese a na horách správať, aby zostala naša príroda naďalej jedinečná. Založili sme iniciatívy #niesomprasa a #nejsemprase a vedľa edukatívnej činnosti vyrážame upratovať na frekventované turistické trasy na Slovensku i na českom území,“ pripomenul vznik a poslanie kampane jeden z iniciátorov Štěpán Sedláček. „Južné Čechy boli jedným z miest, kde sme ešte upratovať neboli. Vďaka dlhodobej spolupráci s Juhočeskou centrálou cestovného ruchu sme sa rozhodli vyzbierať odpadky okolo Lipna,“ doplnil Sedláček k výzve „Vyčistime Šumavu“.

Čistota šumavských lesov účastníkov akcie príjemne prekvapila. Aj tu sa však okrem odhodených vreckoviek a respirátorov našli celé vrecia jogurtových kelímkov alebo dokonca starý koberec. Desiatky plechoviek od nápojov alebo plastové fľaše lemovali cestu a vlakovú trať do Vyššieho Brodu. Do kontajnerov tak nakoniec zástupcovia iniciatívy a JCCR vytriedili vyše 200 litrov odpadu.

„S iniciatívou #niesomprasa spolupracujeme už dlho, takže keď prišla pozvánka, neotáľali sme ani minútu a súhlasili sme, že si určite nenecháme túto akciu ujsť. Na začiatku trasy vyzerala situácia týkajúca sa znečistenia prírody horšie, než som si myslela. Postupom času odpadkov ubúdalo, ale stále sa v lese vyskytujú veci, ktoré by sa tu objavovať nemali. My ako Juhočeská centrála cestovného ruchu lákame ľudí, aby navštívili náš kraj. Hovorili sme si, že toto je skvelá šanca ukázať, že naša práca nie je len o tom, aby sme do nášho kraja návštevníkov iba pozývali, ale tiež chceme ísť príkladom, aby si po sebe návštevníci upratovali,“ povedala Marie Machalová z Juhočeskej centrály cestovného ruchu.

Jedenásťročná Viktorie Seifertová, ktorá od ôsmich rokov prednáša v školách o ochrane prírody, sa výzvy „Vyčistime Šumavu“ zúčastnila spolu s rodičmi: „Rozhodla som sa vyraziť s iniciatívou #niesomprasa preto, aby bola príroda čistejšia a krásna aj pre ďalšie generácie. Cestou som videla veľa plechoviek a podarilo sa nám vyzbierať aj kopec kelímkov od jogurtu. Na niektorých miestach je toho naozaj veľa, keď idete pozdĺž vyznačených ciest, sú to najmä vreckovky alebo obaly od sušienok.“

Záštitu kampani dali CEEV Živica, Národný park Muránska planina, Klub slovenských turistov, Národná asociácia horských vodcov Slovenskej republiky, Slovak Nordic Walking Association, Natur-pack a Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *