Odchod zimy odhalil množstvo voľne odhodených odpadkov. Nielen v prírode, ale aj v mestách, parkoch alebo na sídliskách, kam sa ľudia počas núdzového stavu vydávali na prechádzky. Členovia iniciatívy #niesomprasa sa tak pripravujú na prelome apríla a mája vyraziť za svoje domy a nadviazať na Deň Zeme upratovaním. A pretože už v minulej sezóne sa do zberových akcií kampane zapojili stovky fanúšikov, obracajú sa iniciátori aj na nich a od 30. apríla do 2. mája vyhlasujú výzvu „Máj, lásky čas, uprac v parku, označ nás!“.

Vo svojej druhej sezóne sa chcú iniciátori #niesomprasa zamerať nielen na odpadky v horách a lesoch. Prichádzajúca jar odhalila, že aj v mestách a obciach ležalo pod snehom množstvo odpadkov, ktoré nenašli miesto v kontajneroch a smetiakoch. „Deň Zeme je veľkým míľnikom a my by sme chceli prírode vrátiť to, čo nám dáva. Povedali sme si, že ešte pred tým, než vyrazíme do hôr a lesov, stojí za to upratať svoje bezprostredné okolie. Do výzvy ’Máj, lásky čas, uprac v parku, označ nás!’ sa tak môže zapojiť úplne ktokoľvek a nemusí pritom vyrážať na žiadnu túru. Stačí len vrece na odpadky a rukavice. Potom samozrejme ešte obísť dom alebo sídlisko, vyzbierať neporiadok a doniesť ho tam, kam patrí, teda najlepšie do farebných kontajnerov na triedený odpad,“ vysvetlila jarnú aktivitu Michaela Grendelová z iniciatívy #niesomprasa.

S iniciatívou #niesomprasa sa verejnosť zoznámila koncom minuloročného júna a od tej doby táto kampaň zasiahla 1,3 miliónov ľudí na Slovensku a v Českej republike. A nielen ich – iniciátori uprostred letných prázdnin zapôsobili aj na zahraničných turistov, ich „Desatoro cool výletníka“ sa dočkalo nemeckej aj poľskej verzie. Sociálne siete projektu #niesomprasa získali od júna 8500 fanúšikov, cez 3000 zdieľaní príspevkov a videá si pozrelo viac než 500 tisíc ľudí.

Naše desatoro nikomu nič nenariaďuje. Hlavná je edukácia novodobých výletníkov, ktorí nemajú vryté pravidlá ako známe ’čo si do prírody prinesieš, to si zase odnes’. V minulom roku sa nám podarilo vyčistiť veľa miest v slovenskej aj českej prírode a odviezť veľkú kopu odpadkov a najrôznejších materiálov, ktoré do nej nepatria. Tento rok  budeme v iniciatíve pokračovať a chceme opäť ukázať, ako sa správať na horách aj v mestských parkoch. Tak, aby sme sa do nich mohli s čistým svedomím znova vracať,“ priblížila iniciátorka kampane Michaela Grendelová.

Pri príležitosti Dňa Zeme podporili myšlienky kampane #niesomprasa osobnosti z kultúrneho prostredia, ktorým nie je osud našej prírody ľahostajný. Prianie Zemi vyjadrila aj speváčka Zuzana Smatanová: „Až tretina všetkého vyprodukovaného jedla na svete sa buď vyhodí, alebo znehodnotí. Je preto dôležité zamyslieť sa aj nad tým, či túto produkciu odpadu môžeme nejako obmedziť.

Mimo odpadkového koša končia haldy cigaretových ohorkov a plechoviek. Keďže máj je čas lásky, chcel by som aj ja pozvať ľudí na krásnu akciu. Ukážme spoločne našu lásku k prírode a vyjdime na obľúbené miesto, kde to máme radi. Pozbierajme odpadky, ktoré tam nepatria. My ľudia sa občas naozaj správame ako prasiatka. Ja #niesomprasa a určite pôjdem zbierať odpadky. Poďte do toho so mnou a s iniciatívou #niesomprasa,“ pripojil sa spevák Robo Papp.

Záštitu kampani dali CEEV Živica, Národný park Muránska planina, Klub slovenských turistov, Národná asociácia horských vodcov Slovenskej republiky, Slovak Nordic Walking Association, Natur-pack a Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *